A villamos berendezések időszakos érintésvédelmi szabványossági felülvizsgálatának elvégeztetése az üzemeltető feladata, és ismerete több szempontból is fontos:
A kommunális-, ipari- és kereskedelmi létesítmények, lakóépületek, ingatlanok tulajdonosait, üzemeltetőit jogszabályi kötelezettség terheli, hogy az építmény erősáramú villamos hálózatának felülvizsgálatáról minősítő irat készüljön, üzembe helyezés előtt, valamint meghatározott időközönként időszakosan. Ezt a kötelezettséget rendeletben határozták meg, melyet OTSZ néven ismerünk, és a katasztrófavédelem szakemberei, valamint a munkavédelmi ellenőrzéseken az ellenőrző hatóságnak bármikor be kell tudni mutatni.
A tűzesetek és az áramütéses balesetek gyakran a villamos hálózat problémáira vezethetők vissza. Az időszakos felülvizsgálat során műszeres mérésekkel sokszor megállapításra kerülnek hiányosságok, melyek pusztán csak avulásból is adódhatnak, és javításukkal jelentősen csökkenthető a személyi sérülések, áramütések kockázata.
A műszeres ellenőrzés során a hálózat olyan hibái is feltárhatók, melyek a gépek, berendezések üzemelésében még éppen nem, de áramütés veszélyes állapot előfordulásához, meghibásodásához vezetnének – így ezek megelőzése jelentős baleseti kockázat csökkentést eredményez.
Cégünk vállalja a helyszíni mérés és felülvizsgálat elvégzését, valamint az előírások szerinti minősítő irat és dokumentációk, jegyzőkönyvek elkészítését, mely a hatóságok előtt bizonyítja hogy ön mint megrendelő eleget tett a jogszabályi kötelezettségének. A felülvizsgálatokat az érvényben lévő és a létesítéskor érvényben volt szabványok és rendeletek előírásainak maradéktalan betartásával, megbízóink biztosak lehetnek afelől hogy vizsgálatunk körültekintő, és az érvényességi idő alatt világos helyzetképről tanúskodik. Az esetlegesen feltárt hibákra megoldási javaslatokat adunk. Ön biztos lehet abban, hogy a felülvizsgálatok lebonyolításához és a minősítő irat elkészítéséhez szükséges tárgyi, személyi feltételek és engedélyek birtokában vagyunk.
Első üzembe helyező minősítő irat érintésvédelmi fejezete
Minden új, villamos berendezést üzemszerű használatbavétel előtt ellenőrizni kell, és a villamos berendezés átadásához Első üzembe helyezési szabványossági felülvizsgálatot kell végezni. A felülvizsgálat szükségességét a 9/2008. (II. 22.) ÖTM rendelet írja elő és az MSZ HD 60364-6: 2007 szabvány előírásai és az MSZ 4851 szabványsorozat szerint kell elvégezni.
Célja az elkészült villamos berendezés ellenőrzése abból a szempontból, hogy a terveknek, kritériumoknak megfelelően, és teljesülnek az MSZ HD 60364 szabványsorozat követelményei, melynek megfelelően biztonságosan üzemeltethető. Ennek megléte hitelt érdemlően bizonyítja, hogy csak olyan berendezés kerül üzembe helyezésre, amely a szabványoknak megfelelően lett kivitelezve és azokat jogszerűen használhatják üzemeltethetik az áramütés kockázatának jogszabályban előírt szintjére korlátozottan.
Az első üzembe helyezés előtti minősítő iratot, a Katasztrófavédelem és a Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség a használatbavételi eljáráskor ellenőrzi, és helyszíni szemle után a jegyzőkönyvet készít annak meglétéről és tartalmáról hogy az MSZ HD 60364-6:2007 előírásai és a 54/2014. (XII. 05.) BM rendelet előírásai szerint készült.
Érintésvédelmi felülvizsgálat és mérés
A villamos berendezések érintésvédelmének időszakos felülvizsgálatát a 22/2005. (XII. 21.) FMM rendelettel módosított, 14/2004. (IV. 19.) FMM rendelet írja elő és az MSZ 4851 szabvány sorozatban leírt mérési módszerekkel kell elvégezni
Vizsgálat elvégzésének gyakorisága:
Kommunális létesítmények és lakóépületek, nyaralók, valamint a 30 kW-nál (pl: 3x50A)nem nagyobb névleges csatlakozású ipari és kereskedelmi létesítményeknél 6 évente
Minden más helyen 3 évente
Az érintésvédelem azokat a műszaki intézkedéseket jelenti, amelyek az üzemszerűen feszültségmentes (pl: burkolatok), de meghibásodás, (testzárlat) következtében feszültség alá kerülő részek érintésekor bekövetkező áramütést akadályozzák meg és tartsák az elfogadható mértékű szint alatt. A felülvizsgálat célja a villamos berendezések érintésvédelmi hibáinak felderítése, s ezáltal az ebből fakadó áramütéses balesetek megelőzése.
A felülvizsgálatról készült minősítő iratnak tartalmaznia kell a vizsgálat során megállapított, feltárt hiányosságokat, műszeres mérési eredményeket és a felülvizsgáló adatait, jogosultságát. A feltárt hiányosságok javítására megszabott határidőt, dátummal. A Katasztrófavédelem valamint a Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség hatósági ellenőrzés keretében kéri az elkészült dokumentációt.
Kéziszerszámok, felülvizsgálata
A használat közben kézben tartott, illetve hálózatra kapcsolt állapotban könnyen áthelyezhető villamos készülékek kéziszerszámnak minősülnek. A kéziszerszámok időszakos, évenkénti ellenőrzését a 14/2004. (IV.19.) FMM rendelet írja elő.
Célja a villamos kéziszerszámok hibáinak feltárása (pl. törött burkolat, villásdugó, sérült szigetelés a vezetéken), melyek áramütéses balesetet okozhatnak.
A felülvizsgálat megtörténtét és a feltárt hiányosságok kijavítását szintén a Katasztrófavédelem és a Munkavédelmi és Munkaügyi Felügyelőség ellenőrzi.
Hasonlóan az érintésvédelmi minősítő irathoz, a helyszíni ellenőrzés és műszeres mérések után a jegyzőkönyv MSZ HD 60364-56: 2007 sz. szabvány, valamint MSZ 4851 sz. szabvány mérési módszerei szerint készül.