Villámvédelmi felülvizsgálatok, felújítások
A villámvédelem komplex vizsgálatát és tervezését végezzük, ami azt jelenti, hogy szakembereink elkészítik a villámvédelmi kockázatelemzést ennek alapján készítenek villámvédelmi tervet, majd a terv alapján kivitelezést is megvalósítjuk. A villámvédelemről minősítő iratot állítunk ki az új létesítésnek megfelelően “norma szerint”. Ha csak felújításról vagy ellenőrzésről van szó akkor a besorolásnak megfelelő “nem norma” szerinti felülvizsgálatról állítunk ki minősítő iratot.
A felülvizsgálat szükségességét, és ellenőrzésének gyakoriságát a 9/2008. (II. 22.) ÖTM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat határozza meg. A felülvizsgálatot aszerint hogy mikori létesítésről kell minősítést készíteni lehet “norma szerint” és “nem norma szerint” felülvizsgálatról beszélnünk. A “nem norma” szerinti felülvizsgálatokat a régen létesült MSZ 274 szabványsorozat alapján készült villámvédelmi berendezéseknél alkalmazzuk. A “norma” szerinti felülvizsgálatot, pedig az új létesítéseknél (vagy ahol 40%-ot meghaladó mértékű bővítése volt villámvédelemnek) és az MSZ 62305 szabvány alkalmazásával terv alapján készült villámvédelmi berendezéseknél.
A villámvédelmi berendezést “A” és “B” tűzveszélyességű építményben, szabadtéren vagy LPL I-II védelmi szinten legalább 3 évenként, “C,D,E” tűzveszélyességű építményben, szabadtéren vagy LPL III-VI védelmi szinten legalább 6 évenként kell felülvizsgálni.
A villámvédelem mint villamostechnikai berendezés, az emberélet védelmének, a tűz elleni védelemnek és az elektromos berendezések védelmének kockázatelemzésen alapuló műszaki intézkedések együttese, amely meghatározott fokozat szinteket állapít meg, és ennek megfelelő védelmi megoldásokat ír elő. Csak a megfelelő módon kiépített külső és belső villámvédelemmel tudunk eredményesen védekezni a villámcsapás káros hatásai ellen.
A felülvizsgálat célja a villámvédelmi rendszer hibáinak felderítése. A felülvizsgálat eredményeit és a feltárt hiányosságok kijavítását a Katasztrófa védelem szakemberei hatósági ellenőrzés keretében kérik.
A villámvédelmi felülvizsgálatot csak jogosultsággal rendelkező szakember végezheti és a helyszíni mérések és felülvizsgálatok után a villámvédelmi berendezésről minősítő iratot készít. A jegyzőkönyv az 9/2008. (II. 22.) ÖTM rendelet előírásai szerint készül. Amennyiben “nem norma” szerinti akkor az MSZ 274 sz. szabvány, amennyiben “norma” szerinti, az MSZ 62305 szabvány alkalmazásával.