Átadták az első hazai, megawatt léptékű elektrolizálót magába foglaló hidrogén-előállító rendszert, amelynek ezzel megkezdődött a próbaüzeme. A 2 MW-os, PEM típusú (protoncserélő membrános) elektrolizálót tartalmazó rendszer azért került Kardoskútra, mert itt található a projektgazda Magyar Földgáztárló Zrt. (MFGT) egyik földgáztárolója.
A kardoskúti az MFGT legkisebb gáztárolója, így itt valósítható meg, illetve vizsgálható optimális körülmények között a hidrogén esetleges hosszabb távú tárolása és adott esetben a visszaalakítása villamos energiává.
A kardoskúti létesítményben előállított hidrogén jelenleg kétféle célra használható: az egyik, hogy a saját földgáztárolónál a betárazáshoz használt (földgázüzemű) kompresszorokban a földgázhoz keverik a hidrogént, vagyis „hagyományos módon”, üzemanyagként elégetik a hidrogén. A saját célú földgázfelhasználás esetében 10-20(V/V)% hidrogénbekeverés is előfordulhat. A másik lehetőség, hogy külső felhasználó számára (pl. üzemanyagként, alapanyagként) értékesítik az előállított, tiszta (100%) hidrogént palackokban és/vagy trélerrel történő elszállítással. A jövőben felmerülő, további lehetőség a hidrogén használatára – és ez elvi, technikai szinten már jelenleg is adott lenne – a nagynyomású földgázszállító-vezetékbe történő betáplálás, de a jelenlegi jogi szabályozás ezt még nem teszi lehetővé. Technikailag tehát ez viszonylag könnyen megvalósítható lenne max. 2(V/V)% mértékig, de ehhez előzetesen a releváns jogi szabályozási háttér fejlesztésére is szükség van, valamint további vizsgálatok elvégzésére a teljes szállítórendszer hidrogéntoleranciájára vonatkozóan.
Fotók: MTI